http://latimesblogs.latimes.com/.a/6a00d8341c630a53ef0120a67be351970c-600wi                                                  

www.razmendagan.com                                                                                               afgrazm@gmail.com


 

نویسنده: میشایل میرس -Von Michael Merzبرگردان و افزوده از: دپلوم انجنیر نسرین معروفی

۱۹ جون ۲۰۱۷

 

 

جنگ افزار برای جهان

 

گزارش صدور تسلیحات نظامی استناد به معاملات و تجارت بمب آسای شرکت های المانی می کند. دایماً صدور سلاح های جنگی افزایش می یابد.

Verteidigungsministerin Ursula von der Leyen mit Peschmerga und ihren »G-3-Sturmgewehren« (Irak, September 2016)

وزیر دفاع المان "اوزولا فن دلاین"  Ursula von der Leyen با پیشمرگه و "تفنگ های تهاجمی  G-3" (عراق سپتمبر 2016)- Foto: Michael Kappeler/dpa

 

گزارش تکان دهنده ای را که هیأت بررسی بین المللی سلب سرخ  (IKRK) به روز چهار شنبه در "گنف" (ژنیو) ارائه دادند که مجدداً قساوت، بی رحمی و وحشیگری نمایش صحنه های جنگ را مشخص  و واضح می ساخت. اکثراً افراد ملکی در جنگ های داخلی به مراتب بیشتر کشته می شوند، به همین دلیل تعداد کشته شدگان افراد ملکی در شهرهائی مانند موصل  Mossul در عراق و یا "ال رقه"  Al-Rakka در سوریه زیاد است. طبق گزارشات داده شده در زمینۀ افزایش تعداد زیادی کشته شدگان ملکی که عمدتاً در هنگام تهاجمات بر شبه نظامیان تروریست "حکومت اسلامی" (IS) که توسط حملات هوائی ائتلاف نظامی ایالات متحده رهبری و هدایت می شوند، به وقوع می پیوندد. قرار گفتۀ هیأت بررسی سلیب سرخ میان سالهای 2010 و 2015 حدود نصف مجموع کشته شدگان جنگ  در سطح جهانی در کشور سوریه، عراق و یمن بوده است.

برافروختن جنگ انسان کشی تنها در خاور میانه اخیراً توسط زرهپوش، توپ و مهمات مراکز تسلیحاتی "راین میتال" Rheinmetall و "کروس ـ مافای وگمن" Krauss-Maffei Wegmann و یا تفنگهای تهاجمی از "هکلر و کوخ" Heckler und Kochشعله ور نمی شود. سلاحهای المانی در سطح جهان چه بین مافیای مواد مخدر امریکای لاتین باشد و چه هم حاکمان مستبد و زورگوی افریقای شمالی، محبوب و پر طرفدار هستند. دولت المان به روز چهار شنبه یک مرتبۀ دیگر دوباره به طور رسمی تجارت و معامله با آلات و ابزار انسان کشی المان  موافقت کرده و آن را مورد تأئید قرار داده است. هیأت کابینۀ المان گزارش صدور سلاح را تأئید کرد و تأکید نمود که در سه ماه اول سال جاری کمتر به صادرات سلاح موافقت  شده است. چنانچه از ماه جنوری تا ماه اپریل مجوز برای صدور تسلیحات به میزان 2.42 میلیارد یورو داده شده است. در حالی که در جریان سال گذشته  3.3 میلیارد یورو بوده است.

بدون شک در سال 2016  به طور واضح  بیشتر به اصطلاح سلاح جنگی خالص صادر شده نسبت به  سال 2015. همچنین سلاحهای سبک و بی اهمیت که تفنگ های تهاجمی نامیده می شوند، به همین طور زرهپوش ها با لولۀ دفاعی و سلاحهای آتش افروز دستی در سال 2016 وسیلۀ پرداخت پولی به صندوق شرکت های تولید کنندۀ المان بوده است. ارزش مجموع سلاحهای مجوز و تأئید شده به 46.9 میلیون یورو که حدود 15 میلیون بیشتر از سال 2015 بالغ شده است. در حالی که  سلاح های سبک زیاد تر از هر نوع سلاحهای دیگر باعث کشتار هر چه بیشتر مردم می شود ، که حتا در صفحۀ انترنیتی وزارت امور خارجه هم از آن ذکر شده است. در چهار ماه اول سال 2017  حجم انتقال سلاحهای سبک بر اساس گزارش داده شده یک مرتبۀ دیگرشدیداً افزایش داشته است، چنانچه خلاف مبلغ 4 میلیون یورو در سال گذشته به 22.1 میلیون یورو در فاصلۀ زمانی سال گذشته بوده است.

از مدت ها قبل بیشتر از نصف سلاحهای تولید شده به کشور هائی انتقال داده می شوند که آن کشور هاعضوء اتحادیۀ اروپا و یا ناتو نیستند. در سال 2016 تسلیحات نظامی به ارزش 3.67 میلیارد یورو به کشور های به اصطلاح جهان سوم صادر شده است که نسبت به سال گذشته تقریباً اضافه از دو برابربوده است. طوری که "یورگن واگنر" از منبۀ معلوماتی نظامی گری (IMI)  در توبینگین  Tübingen به روز چهار شنبه در مقابل رسانۀ "یونگی ولت" jW بیان کرد: گسترش صدور تسلیحات  به کشورهای به اصطلاح جهان سوم از مدت ها پیش هستۀ اساسی سیاست خارجی المان را تشکیل می دهند.

 دوکتورین مرکل از سال 2012، که "تقویت فعال" Ertüchtigungsintiative هم نامیده می شود، از آن زمان به بعد وی امکانات را آماده ومیسر ساخته تا "کشور های شریک" در مناطق بحرانی با ابزار تسلیحاتی مجهز کرده شوند. به این ترتیب شش کشوری که خریدارفوق العادۀ ابزار های جنگی المان هستند که در چهار ماه اول سال جاری درصدر فهرست مشتریان قرار داشتند، عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی (VAE) الجزایر، مصر، سنگاپور و کوریای جنوبی بوده اند.

خاندان "آل سعود" در ریاض حدوداً به مبلغ 48 میلیون یورو سلاح به دست آورده اند. امارات متحدۀ عربی حدود 80 میلیون یورو، با وجودی که هردو کشور جنگهای خونینی را در یمن رهبری و هدایت می کنند که کشته شدن هزاران تن را مطالبه کرده است. "الکساندر نوی"  Alexander Neu از حزب چپی ها، عضوء انجمن دفاع در مجلس نمایندگان المان، به روز چهار شنبه در مقابل رسانۀ "یونگی ولت" jW تأکید به این کرد: صدور سلاح در کشور هائی که وضع حقوق بشر در آنها هنوز هم شک برانگیز است، به عنوان همپیمان و متحد توجیه ناپذیر است. دولت المان با سیاست صدور سلاح اطمینان حاصل می کند: مرگ المان را یک قهرمان باقی می گذارد.

 افزوده:

طوری که آمار منتشره نشان می دهد، دولت فاشیستی المان چهارمین صادر کنندۀ تسلیحات نظامی در جهان است. طوری که دیده می شود این کشور با صدور مرگبارترین ابزارهای جنگی که همه علیه خلقهای ستمدیده و بی بضاعت در جهان مورد استفاده قرار می گیرند، فروش و صدور تسلیحات جنگی را سال به سال توسعه و گسترش می دهد. کشور های امپریالیستی از یک جانب مستقیم با تجاوزات به خصوص در کشور های به اصطلاح عقب نگهداشته شده جنگ می آفرینند، می کشند و نیست و نابود می کنند و خلقها را علیه همدیگر تحریک می نمایند و باعث نفاق و ده ها مصیبت دیگر می شوند و از جانب دیگر غیر مستقیم با مداخلات در امور داخلی کشور ها و با حمایت از دولتهای خود فروخته وسرکوبگر خلقها را به تباهی و نابودی می کشانند، تا بتوانند به اقتصاد کشورهای خود استحکام ببخشند و مردم خود را که شاید بدون فروش تسلیحات نظامی که پر منفعت ترین عایدات آنها است، نیم شکم نگهداشته و آنها را از خیزش علیه نظامهای های ستمگرانۀ خودشان باز دارد لذا به خاطر منافع خود و خاموش نگهداشتن خلقها به هر قیمتی که شده ولو به قیمت میکیدن وریختن خون میلیون ها انسان دیگر باید شرکت های اسلحه سازی و ماشین جنایات و کشت و کشتار را فعال نگهدارند.

امروز در رأس جنایاتی که توسط نیروی نظامی المان در خاور میانه، افریقا و آسیا صورت می گیرد، "اورزولا فن در لاین"  Ursula von der Leyen است. این خانم سیاست مدار از حزب محافظه کار اتحادیۀ دموکرات "سی دی او" و وزیردفاع  دولت فاشیستی  فدرال المان است. وی نخستین زن و به خصوص نخستین مادر است که در تاریخ المان و شاید هم در تاریخ جهان این سمت را به عهده گرفته است.

وی داکتر طب است در کابینۀ اول "مرکل" صدراعظم المان به حیث وزیر امور خانواده، سالمندان، زنان و جوانان بوده و در کابینۀ دوم "مرکل" یعنی ار سال 2013 به حیث وزیر دفاع کشور متجاوزیعنی ماشین جنایت در کشور المان ایفای وظیفه می کند.

این خانم هفت فرزند دارد ولی وظایفی را که انجام می دهد می شود گفت یکی از قصی القلب ترین مادر ها در جهان است، در صورتی که بتوان به وی کلمۀ مادر خطاب نمود. مادری که وظیفه اش فروش و صدور تسلیحات کشندۀ نظامی است، آیا برای یک مادرکه قلبش سرشار از مهر و محبت نسبت به فرزندانش است، چطور امکان دارد که بتواند باعث قتل جگرگوشه های مادرانی که حاصل زندگانی آنها رنج و ستم، غم و انده، گرسنگی، دربدری و بی خانمانی است، شود. مگر فرزندان چنین مادرانی مانند هفت فرزند این خانم که دستش تا مرفق به خون کودکان و جوانان خلقهای ستمکش آغشته است، حق زندگی کردن را ندارند که باید با سلاحهای این جنایتکاران به خاک و خون بغلتند و نیست و نابود شوند. آیا خانم "فن در لاین" در لحظاتی که از دید یک مادر به فرزندان خود نگاه می کند و آنها را در آغوش می گیرد، لحظه ای به صد ها فرزندی که در افغانستان، عراق، لیبیا، سوریه، یمن، مالی، و ...توسط سلاحهای کشور امپریالیستی المان کشته می شوند، فکر نمی کند؟ فکر می کنم که احساس انسانی یک مادر در وجود این خانم مرده است. وی فقط پلان فروش سلاح و صدور و گسترش ماشین جنگی کشور امپریالیستی المان در جهان را در سر می پروراند و هرگز نه احساس یک مادر را.

 

Aus: Ausgabe vom 15.06.2017, Seite 1 / Titel

Von Michael Merz

16.06.2017

 


                                                www.razmendagan.com                                                                                 afgrazm@gmail.com