www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com  


کبیر -  کابل

۶ دسامبر ۲۰۱۷

 

مشت نمونۀ خروار در افغانستان اشغالی

1

چند انفجار در کابل و ننگرهار: روز شنبه 11 قوس 1396 چندین انفجار پیهم در حوزۀ اول امنیتی پولیس کابل و ناحیۀ چهارم شهر جلال آباد باعث کشته و زخمی شدن 14 نفر گردیدند. انفجاری که در کابل به وقوع پیوست ناشی از ماین چسپکی بود که در یک کانتینر و در نزدیکی مرکز جلب و جذب اردوی ملی جاسازی شده بود و باعث زخمی شدن چهار تن گردید، اما چهار انفجار پیهمی که در شهر جلال آباد به وقوع پیوست، باعث گردید تا 2 نفر کشته و 6 تن دیگر زخمی شوند.

کشته و زخمی شدن ده ها طالب در ولایت فراه: روز جمعه 10 قوس 1396 در نتیجۀ عملیات مشترک نیروهای امنیتی اردو، پولیس، و قطعۀ خاص ضربتی دولت مزدور در روستای شیوان ولسوالی بالابلوک ولایت فراه، 28 طالب جنایتکار و مزدور کشته و زخمی شدند. در جریان چند ماه گذشته وضعیت امنیتی فراه به دلیل تمویل و تجهیز بیشمار طالبان توسط رژیم ولایت فقیه ایران بسیار نا امن گردیده و حتی در دو کیلومتری شهر فراه نیزصدای مرمی و زد و خورد بین طالبان و دولتی ها شنیده می شود.

سیما سمر و دروغگویی آشکارش: روز پنجشنبه 9 قوس 1396 کنفرانس سال 2017 نهاد های ملی حقوق بشر کشورهای حوزۀ آسیا پاسفیک در تایلند برگزار گردید. در این کنفرانس سیما سمر به نمایندگی از کمیسیون نامستقل حقوق بشر افغانستان نیز اشتراک نموده بود. او که از آغاز ایجاد این کمیسیون بی خاصیت، ریاست آن را به شکل انتصابی به عهده دارد با دیده درایی و دروغ شاخدار می گوید که این کمیسیون تاثیرات قابل ملاحظۀ در زمینۀ بهبود وضعیت حقوق بشر گذاشته است، در حالیکه با موجودیت نیروهای اشغالگر خارجی، جنایتکاران جنگی، گروه های مسلح غیر مسئول، اربکی ها، نیروهای امنیتی و اجیر دولت مزدور، بیش از 20 گروه تروریستی بنیادگرا، مافیای مواد مخدر و ادارۀ سراپا فاسد و بی کارۀ حکومت غنی عبدالله، جائی برای بهبود وضعیت حقوق بشر در افغانستان نگذاشته است. امروز افغانستان از جملۀ کشورهائی به شمار می رود که حتی ابتدایی ترین حقوق اولیۀ مردمان رعایت نمی گردد. در این کشور اشغالی هیچ چیز سر جایش نیست، بی قانونی بیداد می کند، ناقضین حقوق بشر در رده های بالایی این نظام فاسد بر سر مردم بیچارۀ آن حکمروایی می کنند.

درگیری بین طالبان و نظامیان دولت مزدور کابل: روز جمعه 10 قوس 96 در جنگ شدید بین نظامیان حکومت غنی عبدالله با طالبان جنایتکار و خود فروخته در ولسوالی های گیرو، گیلان و مقر ولایت غزنی ده ها تن از دو طرف کشته و زخمی شده اند. این جنگ زمانی صورت گرفت که طالبان به صورت گروهی بر پاسگاه های امنیتی ولسوالی گیرو حمله کردند. نظامیان دولت برای عقب زدن این حمله با راه اندازی عملیات هوایی و زمینی در ولسوالی های مختلف ولایت غزنی، 66 تن از طالبان را کشته و زخمی کردند و طالبان نیز با کشته و زخمی کردن 16 نظامی دولت مجبور به عقب نشینی شدند.

اعدام عضو پیشین شورای ولایتی هرات همراه با چهار نفر دیگر به جرم قتل و اختطاف: روز چهارشنبه 9 قوس 96 ش حکم اعدام عسکر انوری عضو پیشین شورای ولایتی هرات و چهار تن از همدستانش که سال گذشته یک نفر به نام محمد ایماق را اختطاف و با وصف اخذ دو ملیون افغانی از نزد خانواده اش، به قتل رسانده بود در زندان پلچرخی به اجراء درآمد. از آغاز دورۀ حکومت غنی عبدالله این چهارمین حکم اعدام است که تطبیق می شود. البته قبل از این حکم اعدام رئیس خدایداد سر دستۀ یک گروه اختطافچی، حبیب استالف یکی دیگر از دزدان مشهور و عاملان تجاوز گروهی در پغمان اجراء شده است. این اعدام ها نه تنها کوچکترین تاثیری روی کاهش تهدید ها، اختطاف ها، قتل ها و دزدی ها نداشته بلکه به دلیل فساد و بی کفایتی دولت دست نشانده هر روز گراف جرم و جنایت بالا می رود. در تازه ترین مورد اختطافچیان دو نفر را در ماه گذشته در شهر کابل به قتل رسانده و یک نفر نیز ترور شد.


                                                www.razmendagan.com                                                                                     afgrazm@gmail.com