www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com  


گردآورنده: ض. نوابی

 ۱۰ جون ۲۰۱۶

 

گزیده هائی از دریچه های انترنیتی

 

56

مسکو آمادۀ کمک به روند صلح افغانستان است

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که تلاش های گروه چهارجانبه صلح افغانستان به رهبری آمریکا نتیجه‌ای نداشت بنابراین مسکو آماده کمک به روند صلح افغانستان از طریق سیاسی است.

به گزارش تسنیم به نقل از ایتارتاس، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که برخی از گروه های مخالف مسلح در افغانستان که با سازمان‌های تروریستی داعش و القاعده ارتباط دارند باید روابط خود را قطع کنند.
 

وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: وضعیت سیاسی-نظامی در افغانستان بسیار متشنج باقی می‌ماند. طالبان همچنان به اقدامات نظامی خود در چندین ولایت ادامه می‌دهند.

بیانیه می‌افزاید: طالبان به طور گسترده‌ای حملات خود را ادامه می‌دهد. روند صلح نیز به حالت تعلیق در آمده است و تلاش‌های نمایندگان چهار کشور آمریکا، چین، پاکستان و افغانستان بی‌نتیجه بوده است.

در این بیانیه آمده است: روسیه به عنوان عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل آماده است تا از طریق سیاسی به روند صلح افغانستان کمک کند و اعمال انتقال پسا جنگ در این کشور را تسهیل کند. همچنین وزارت امور خارجه روسیه از طالبان خواست تا در ماه مبارک رمضان از خشونت دست بکشند.

پس از کشته شدن ملا منصور، ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که با انتخاب ملا هیبت الله رهبر جدید طالبان به ارتباط خود با این گروه ادامه می‌دهیم.

نماینده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان اعلام کرده بود که به منظور پیش برد گفتگوهای صلح در افغانستان و تامین امنیت ملی روسیه این کشور به تماس‌هایش با طالبان ادامه خواهد داد. برخی از رسانه‌ها گزارشی در مورد دیدار اختر منصور و ولادمیر پوتین منتشر کرده بودند اما مقام های روس آن را تکذیب کردند. همچنین چندی پیش ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته بود مسکو آماده است تا رویکرد انعطاف‌پذیری را برای کاهش احتمالی تحریم‌ها در مقابل طالبان در صورت صدمه نزدن به منافع ملی افغانستان روی دست گیرد.

منبع انترنت 

تبصرۀ گردآورنده:

چرا روسیه تلاش دارد درروند صلح میان دولت دست نشاندۀ افغانستان وطالبان، که هردو طرف قضیه سردرآستین امپریالیزم امریکا دارند، سهیم گردد؟ آیا برای افغانستان از روی ترحم وارد این قضیه می شود؟ ویا مسایل دیگری در قبال این معضله نهفته است؟ نظر به گزارشات منابع بین المللی دراین اواخر در آسیای میانه تشنجات بین گروه های تندرو اسلامی مایل به داعش، و دولت های تاجکستان وازبکستان شدید تر گردیده، تاحد یک ه مسلمانان تندرو دربعضی روستاهای این کشورها شریعت را جاری ساخته اند وحتی در تاجکستان می خواستند دولت را به واسطه کودتا ساقط نمایند. چنانچه چند روز قبل محکمۀ عالی تاجکستان حدود تقریباً ۱۵ نفر از مظنونین به کودتا را، که همه اعضای حزب جمعیت اسلامی تاجکستان بودند، به شمول رهبر حزب، به حبس های طویل المدت محکوم کرد. از جانب دیگر تا حال اضافه از ۱۵۰۰جوان ازبک و تاجک در سوریه علیه روسیه می جنگند. روسیه هراس دارد، هرگاه طالب و داعش در افغانستان نفوذ زیادتر کسب نمایند، امنیت وثبات را درین کشورها به خطر مواجه ساخته و تهدید جدی را برای روسیه ایجاد خواهند کرد. باید اذعان کرد که این امردر استراتیژی طویل المدت امریکا مطرح میباشد. ازاین نگاه روسیه می کوشد بعضی طیف های متزلزل طالب را تطمیع نموده به جانب خود بکشاند و بدین وسیله از نفوذ امریکا بر طالبان بکاهد. چنانچه قرار شایعات، ملا اختر منصور اندکی قبل از کشته شدنش و قبل از سفر به ایران، در ماسکو با پوتین دیدار داشته است.

تاریخ افغانستان گواه است که دولت های استعمارگر روسیه از زمان تزارها و ازخروشچف تابه امروز، هم پیمانان و مزدوران خود را تنها گذاشته وسرانجام فرار را بر قرار ترجیح داده اند. یکی از شاهان افغانستان به احفادش وصیت کرده بود ( درهیچ زمانی به روس ها اعتماد ننموده وفریب دوستی شان را نخورید).

 


                                                                                 www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com